Covid-19 Aşı Rehberi: Aşı Randevusu Nasıl Alınır?
Covid-19 Aşı Rehberi: Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Covid-19 Aşı Rehberi: Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Türkiye’de sağlık personellerine uygulanmaya başlanan aşılama, bugünlerde diğer öncelikli kişiler içinde uygulanmaya başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?

Bu içerik Türkçe yayın test için derlenmiştir.

Testlerin ardından takvime göre aşılama başlayacak. Korona virüs aşıları için Merkezi Hastane Randevu Sistemi üzerinden alınacak randevu ile başvurulabilecek. Çin’den Türkiye’ye gelen SinoVac aşıları kademeli olarak uygulanmaya başladı. Öncelikle sağlık ev diğer önem teşkil eden kamu personelleri aşılanmaya başladı. Şuanda ise önem sırasına göre diğer vatandaşlarda aşılanmaya başlıyor.

MHRS 2011/2013 yılları arasında başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm” proje kapsamında oluşturulan bir uygulama olarak hayata geçirildi. MHRS sayesinde, vatandaşlar muayene olmak için hastaneye gidip saatlerce sıra beklemek zorunda kalmıyor. Vatandaşlar MHRS uygulaması ile zaman harcamadan kolay ve hızlı bir şekilde randevu alabiliyorlar.

Vatandaşlar Hastaneden randevu oluşturmak, iki seçenek ile randevularını alabiliyorlar. Birincisi, ALO 182’yi aramak. Bu şekilde randevu almak için diğer bir yöntem ise, MHRS internet adresi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve oluşturulan şifre ile birlikte alınabiliyor. MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için; Eğer üye değilseniz “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üye olduktan sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile birlikte istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevu oluşturulabilir.

Vatandaşlar Aile Sağlığı Merkezlerine gidip ne zaman ve nasıl aşı olunabileceğini soruyorlar ancak uzmanlar, yoğunluk oluşturmamak ve bulaşma riskini artırmamak konusunda vatandaşları uyarıyor.

Online Randevu Alma Sistemi “MHRS”

Süreç nasıl işleyecek ve MHRS üzerinden nasıl randevu alınacak? Aile Hekimi Dr. Fatih Gürpınar merak edilen soruların cevaplarını TRT Haber’deki röportajlarında belirtiyor. Korona virüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr veya 182’den randevu alınarak başvurulabileceğini söyledi.

Yeni tip korona virüs ile (Covid-19) mücadele kapsamında dün sağlık kuruluşlarında aşılanmasına başlanan 80 yaş ve üstündekiler, mobil uygulamalar ve internetin yanı sıra Alo 182 hattı üzerinden de randevularını alabiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 ile mücadele kapsamında, 80 yaş ve üstündeki vatandaşların aşılanmasına dün başlandığını bildirdi. Bu yaştakilerin aşılanması sağlık kuruluşlarında yapıldığından, vatandaşların öncelikle aşı randevusu alması gerekiyor. Randevular, mobil uygulama veya internet üzerinden oluşturulabildiği gibi telefonla da alınabiliyor.

Öncelikli grupta olan yurttaşlar “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor. Yurttaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi yazılarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor. Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

Randevu Almak için Yapılması Gerekenler

Risk grubundakiler için aşı randevusu mhrs.gov.tr ve ALO 182 üzerinden veriliyor. Konumlarına göre korona virüs risk sıralamasını e-Nabız sitesinden gören kişiler, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden, aile hekimlerinden veya uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabiliyor.

MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için eğer üye değilseniz “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Üye olduktan sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile birlikte istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevu oluşturulabiliyor. Ayrıca ALO 182’yi arayarak da randevu alabiliyorsunuz.

Özel Hastanelerde Aşılama

Özel ve üniversite hastaneleri de MHRS aşılama sistemine dahil edilecek. Üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneleri de MHRS sistemine dahil edileceği söylendi. Ayrıca cep telefonlarına gelen bilgilendirme mesajlarla vatandaşların, dolandırıcıların tuzaklarına düşmemeleri konusunda da uyardı.

E-Nabız nedir?

E-Nabız; vatandaşların kişisel sağlık bilgilerini bireysel olarak İnternet tabanlı servis üzerinde ve telefon aplikasyonunda görüntüleyip yönetebileceği; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan, Türkiye’de kullanılan kişisel sağlık kaydı sistemi olarak tarif ediliyor. E-Nabız sistemine giriş yapabilmek için E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmza kullanarak T.C. numarası kullanılabiliyor.

Ayrıca E-Devlet şifresi olmayan kişiler Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile hekimine cep numarası kaydı yaptırarak mesajla gelen tek kullanımlık erişim kodu ile de sisteme girilebiliyor. E-Nabız’a giriş yapıldığında sol üst kısımda bulunan ‘Covid-19 aşı durumunu sorgulama’ sekmesine tıklayın. Eğer öncelik grubundaysanız sayfa üzerinden randevu alabilirsiniz.

HES kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığı sitesinde yer alan bilgilere göre HES kodu, kişiye özel üretiliyor ve her seferde farklı bir HES kodu alınıyor. SMS: “HES” yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, kimlik kartının ön yüzündeki seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılıyor ve 2023’e SMS olarak gönderiliyor. e-Devlet sistemi üzerinden: HES Kodu Üretme ve Listeleme seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” ‘na tıklayarak HES kodu alınabiliyor.

E-Nabız nedir? HES kodu nasıl alınır?

MHRS aşı randevu ekranı nasıl çalışır?

Koronavirüs: Aşı randevusu nasıl alınır?

MHRS aşı randevusu alma işlemi nerelerden yapılır?

Koronovirüs Aşısı için nasıl randevu alınır?